AGH:

Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

al. Mickiewicza 30
30-059 Kraków
tel. +48 12 617 22 34
fax: +48 12 633 15 93

Początki Wydziału sięgają roku 1949, kiedy w Akademii Górniczo-Hutniczej powołano Wydział Mineralny, przekształcony następnie w Wydział Ceramiczny. Obecną nazwę Wydział otrzymał w roku 1971 w związku z otwarciem pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych w Europie, nowego kierunku kształcenia inżynierii materiałowej. Technologia chemiczna i inżynieria materiałowa stanowią od tego czasu równorzędne kierunki studiów. WIMiC kształci specjalistów z zakresu technologii materiałowych tradycyjnie związanych z przemysłem ceramicznym, szklarskim, materiałów budowlanych, materiałów ogniotrwałych oraz projektowania, wytwarzania i badania nowych materiałów przeznaczonych do specyficznych zastosowań w wielu dziedzinach nowoczesnej techniki (np. elektronika, energetyka, przemysł lotniczy, samochodowy), materiałów dla medycyny i ochrony środowiska, a także analityki i kontroli jakości.

Absolwenci Wydziału znajdują zatrudnienie w szeroko pojętym przemyśle przetwórczym ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu ceramicznego (zakłady ceramiki stołowej, sanitarnej, płytek ceramicznych), przemysłu szklarskiego (huty szkła oraz zakłady zajmujące się przetwórstwem szkła), przemysłu materiałów budowlanych (cementownie, zakłady wapiennicze, gipsowe, zakłady produkujące betony, kruszywa, wyroby silikatowe, materiały izolacyjne) i materiałów ogniotrwałych oraz w przemysłach opartych na technologiach materiałów zaawansowanych, w tym: kompozytów, biomateriałów, nanomateriałów, materiałów dla elektroniki, materiałów dla ochrony przed korozją i dla ochrony środowiska.

Działalność naukowo-badawcza, głównie w obszarze chemii ciała stałego, koncentruje się wokół wielkoprzemysłowych technologii tradycyjnych materiałów ceramicznych, a także materiałów zaawansowanych oraz najnowszych technik badawczych i analitycznych.

Rada Wydziału posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego oraz tytułów profesorskich w dziedzinie nauk technicznych i nauk chemicznych, w zakresie dyscyplin naukowych: technologia chemiczna, inżynieria materiałowa i chemia.

Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki jest nowoczesną i elitarną jednostką naukowo-dydaktyczną, dobrze wyposażoną w aparaturę badawczą, o trwałych powiązaniach z przemysłem i szerokich kontaktach międzynarodowych.

UczelniaAkademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Aktualizacje proszę przesyłać na 

Polityka Prywatności